Solárne panely, ktoré pracujú aj v noci
Prechádzajúc sa po zaujímavých článkoch, keď pre vás hľadám zaujímavé nápady z oblasti solárnej energie, som natrafil na celkom zaujímavý nadpis, ktorý na prvý pohľad hovorí o doposiaľ nemysliteľnom využívaní solárnych panelov počas noci.
Celý článok v angličtine si môžete prečítať tu: https://www.itsmysun.com/solar-panels-which-can-generate-electricity-at-night/
Jeremy Munday, profesor na katedre elektrotechniky a počítačového inžinierstva na Kalifornskej univerzite v Davise, nedávno prestavil možnosť, ako by mohli solárne panely pracovať aj v noci. Výskumní pracovníci spolu s profesorom pracujú na prototype fotovoltických panelov, ktoré by aj po západe slnka dokázali vyrábať asi 50 W na jeden meter štvorcový. To je asi jedna štvrtina bežného výkonu počas svetla.
Ako to celé funguje?
Podľa profesora Jeremyho Mundaya „Bežná solárna bunka vyrába energiu absorbovaním slnečného žiarenia, ktoré spôsobuje, že v zariadení vzniká napätie a tečie prúd. V týchto nových zariadeniach sa namiesto toho svetlo vyžaruje a prúd a napätie sa pohybuje v opačným smerom, ale stále vyrábate energiu. Musíte používať rôzne materiály, ale fyzika je rovnaká. “
Solárne panely o ktorých hovoríme, sú vyrobené z termoradiačných buniek, aby sa tomuto procesu pomohlo a teplo, ktoré potrebujeme na rozbehnutie sa môže získavať z odpadového tepla z priemyselných technológii.
Pokiaľ by táto technológia bola úspešná, mohla by fotovoltika fungovať v tzv. 24/7 režime. Ľudia, ktorí dnes dokážu ušetriť pomocou fotovoltiky až 80 % nákladov, by v budúcnosti mohli ušetriť až 100 %.
Nuž určite je to zaujímavá myšlienka, ktorá by mohla v budúcnosti zvýšiť záujem o fotovoltiku a prepísať nákladové tabuľky aj na našich web stránkach.
Ilustračná fotografia je montáž obrázku od Leslin_Liu z Pixabay