251

Potrebujem okná

Ako sa Sunmander stará a vašu pohodu

Okná a dvere tvoria v dome bariéru a umožňujú kontakt s okolím. Berieme ich ako niečo všedné, čo si nevšímame, lebo ich kupujeme na dlhšie obdobie. Sú našou estetickou vizitkou i poistkou pred nepohodou. Chránia naše súkromie pred hlukom, chladom, vetrom. Pre každý dom aj byt by zároveň  mali spĺňať kritériá bezpečnosti a bezproblémovej prevádzky. 

Okná

Kvalita okna sa vraj naplno prejaví až po niekoľkých rokoch užívania. Vedieť, kto ich vyrobil by sme teda mali určite. Spoľahlivosť a kvalita montáže by malo byť takisto základom rozhodovania pri výbere dodávateľa. Kvalitné plastové okná odolávajú vrtochom počasia, teplotným výkyvom, mechanickému namáhaniu. Pri základnej starostlivosti nevyžadujú takmer žiadnu údržbu.

Doplnky k oknám

Najobľúbenejšie sú horizontálne žalúzie, ktoré sa stávajú po namontovaní na okenné krídlo súčasťou interiéru. Ochraňujú ho pred slnečnými lúčmi, regulujú svetlo v miestnosti a chránia vaše súkromie. Okenné sieťky sú najčastejšou ochranou proti dotieravému hmyzu. Kvalitné žalúzie a sieťky majú dlhoročnú trvanlivosť a ľahko sa inštalujú, podľa možnosti bez potreby vŕtania do okenného rámu.

Dvere

Vchodové dvere sú vlastne hranicou medzi exteriérom a interiérom domu, či bytu. Zvnútra vidíte svoje vchodové dvere iba vy, zvonka všetci ostatní. No slúžia v prvom rade vám a vašim blízkym, preto by mali byť nielen pekné, no hlavne kvalitné a niečo vydržať. Mali by spĺňať požiadavky na dostatočnú tuhosť profilu okenného rámu i krídla. V dnešnej dobe je žiadúce nepodceňovať množstvo a kvalitu zabezpečovacích prvkov. Rozvaha a trpezlivosť pri výbere dodávateľa, ako v prípade okien, je aj tu namieste. Plastové dvere sú temer bezúdržbové, podobne ako plastové okná.

Doplnky k dverám

Aj pri dverách, balkónových i vchodových, je najčastejším doplnkom sieť proti hmyzu. Sieťovina by mala byť vyrobená z kvalitného materiálu, aby vydržala dlho a nemenila svoje vlastnosti. Ak je sieť napnutá na ráme, ten by mal obsahovať samozatváracie pánty. Tie zabezpečia rýchly návrat siete do polohy zatvorené a bránia vniknutiu hmyzu do miestnosti.