239

Potrebujem klimatizáciu

Ako sa Sunmander stará o náš komfort

Moderné klimatizačné zariadenia vzduch nielen chladia, ale i upravujú. Môžu meniť jeho vlhkosť, osviežovať ho a čistiť. Bežne sa dnes používajú aj na kúrenie. Príjemná klíma už nemusí byť luxusom, stáva sa čoraz častejšie štandardom v domoch, ale aj bytoch. Pri prebiehajúcich klimatických zmenách sa zrejme stane nevyhnutnou výbavou každej budovy a domácnosti. 

 


Výhody klimatizácie

Prvou a nespornou je chladenie vzduchu v horúcich letných dňoch. Okrem chladenia dokáže kvalitný prístroj vzduch v miestnosti čistiť a osviežovať. Medzi ďalšie funkcie patria aj odsávanie vysokej vlhkosti, či kompletná výmena vzduchu. Bežne sa využíva na vykurovanie mimo vykurovacej sezóny. Z uvedeného je vidieť, že kvalitná klimatizácia zvyšuje komfort bývania i kvalitu vášho života.

Druhy klimatizácií

Klimatizačné zariadenia fungujú podobne ako chladničky. Jedná sa o premiestnenie a výmenu vzduchu z jedného miesta na druhé. Aby vzduch v miestnosti ochladila, odoberá z neho teplo. Tzv. splitová klimatizácia pozostáva z vnútornej a vonkajšej jednotky - inak povedané, z výparníka a kondenzátora, ktoré sú spojené medeným potrubím. Tzv. kompaktná klimatizácia je jeden prístroj, z ktorého je hadicou vzduch odvádzaný von z miestnosti. Špeciálnou a mimoriadne obľúbenou kategóriou sú mobilné klimatizačné jednotky. Sú najlacnejšie, no aj najhlučnejšie a málo výkonné.

Správne používanie klimatizácie

Tu môžeme voľne citovať z materiálu Úradu verejného zdravotníctva SR: klimatizácia neškodí, ale prináša osoh vtedy, ak rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nie je vyšší ako 5 - 7 stupňov. Pri prechode z chladného do horúceho prostredia totiž môže dôjsť k tzv. teplotnému šoku, ktorý môže viesť až k celkovému oslabeniu organizmu. Na to, aby si telo zvyklo na vysokú teplotu ovzdušia je potrebný istý čas na prispôsobenie sa, nastavenie a spustenie termoregulácie.

Ekonomika a návratnosť investície

Aj tu platí, že viac môže znamenať menej. Investícia do cenovo náročnejšieho zariadenia sa vám vráti v podobe vyššieho komfortu bývania a funkčnosti systému. Nezanedbateľná je nižšia hladina hluku, čo oceníte najmä v nočných hodinách. Návratnosť môže byť cca 2 – 3 roky, zvýšenie kvality života a spokojnosť - obrovská.