250

Plynové kotly

Využívanie plynu je ekologicky čisté riešenie pre vykurovanie a prípravu teplej vody. Pri použití plynového kondenzačného kotla je zároveň vysoko efektívne. Plynový kondenzačný kotol vykazuje až 98 % účinnosť, čo prakticky znamená nízke náklady na vykurovanie a nízke zaťaženie životného prostredia. Menej spaľovaného plynu znamená menej škodlivých emisií v ovzduší. Ak máte nainštalovaný plynový kondenzačný kotol s reguláciou spaľovania, môžete využívať na jeho prevádzku rôzne druhy plynu. Zaujímavým argumentom v prospech tejto technológie je fakt, že takéto zariadenie zaberá veľmi málo priestoru, nakoľko na skladovanie energie nepotrebujete skladovací priestor. Nehovoriac o tom, že vykurovanie plynom môžete kombinovať so solárnymi panelmi, v takom prípade môžete využiť príspevok od štátu z programu Zelená domácnostiam.

 

Riešenia pre domácnosti aj firmy

V rámci bežného bytu zaberie kvalitný kombinovaný plynový kondenzačný kotol bez zásobníka asi toľko miesta, ako malá skrinka v rámci kuchynskej linky. Dosahuje vysoký odberný výkon a vysokú mieru konštantnosti danú elektronickou reguláciou teploty. Ak chcete mať zariadenie so zásobníkom teplej vody, predstavte si nástenné zariadenie zhruba vo veľkosti bežnej práčky. Čo sa týka odberu teplej vody, je porovnateľný so 150 l zásobníkom teplej vody s vnútorným ohrevom. Želaná teplota je udržiavaná kontinuálne, o čo sa starajú snímače a automatický horák.

Inštalácia, prevádzka a hlučnosť

Kondenzačné plynové kotly sú vhodné na použitie ako v nových, tak aj v starších budovách. Výroba tepla pomocou nich je možná v bytoch, rodinných, ale i v bytových domoch. Keďže sa jedná o veľmi kompaktné nástenné zariadenia, je možné ich namontovať do akéhokoľvek priestoru. Inštalácia žiadneho z nich nevyžaduje veľké stavebné zásahy a nákladné práce. Výkon sa pohybuje v rozmedzí cca 4,3 – 35 kW pre byty, pri veľkých budovách až do 60kW. Kotly a vykurovacie systémy, či už jestvujúce, alebo novo inštalované, je možné vopred zosúladiť. Minimalizované sú náklady na vykurovanie a emisie škodlivín, prevádzka je plne automatizovaná a temer bezobslužná. Čo sa týka hlučnosti, vďaka rozšírenej modulácii je u moderných kondenzačných kotlov veľmi nízka, takisto ako energetická trieda, ktorá je väčšinou A. 


Plynový kotol Viessmann