243

Chcem ohrievať vodu

Ako vám Sunmander pomôže bez vysokých nákladov vyrobiť teplú vodu 

Cesta k lacnej teplej vode je už dostupná pre každého – ako pre majiteľa obytného domu, tak aj pre obyvateľov bytového domu. Systémy pre ohrev vody delíme na také, ktoré zabezpečujú ohrev vody zo slnka, alebo pomocou tepelného čerpadla. Tie prvé ešte delíme na fototermické a fotovoltické. Konštrukčne sú tieto dva systémy dosť podobné. 

 


Fototermický systém ohrevu vody

Fototermický systém malou rýchlosťou transportuje slnkom ohriatu teplonosnú kvapalinu zo slnečného kolektora do centrálneho zásobníka teplej vody. Z neho sa ohriata voda dostane potrubím tam, kde ju potrebujete: do rozvodov vykurovania, zásobníka teplej vody na umývanie, či bazéna. Alebo do všetkých naraz. A to aj pri starších stavbách s vyššou spotrebou energií. Pohyb v potrubí zabezpečuje malé elektrické obehové čerpadlo. Optimálne navrhnutý a kvalitne namontovaný fototermický systém pokryje bez problémov prakticky v plnom rozsahu spotrebu teplej úžitkovej vody pre akýkoľvek rodinný aj bytový dom. Je potrebné rátať s faktom, že najviac úžitku prináša od jari do jesene, teda počas slnečných dní. V zime je vhodné využívať ďalší zdroje tepelnej energie, napr. plynový kotol, elektrický prúd, alebo tepelné čerpadlo.

Fotovoltický systém ohrevu vody

Ďalšou cestou k lacnej teplej vode môže byť fotovoltický systém. V tomto prípade slnečné panely vyrábajú elektrický prúd, ktorý zohrieva vodu v zásobníku teplej vody, odkiaľ sa cez potrubie rozvádza do obehu v rámci rozvodov. Využíva sa ako úžitková voda, alebo aj na vykurovanie. Aj v tomto prípade platí, že správne zvolená konfigurácia a montáž znamenajú aj bezproblémové zásobovanie teplou vodou v danom objekte. Fotovoltické panely nepotrebujú k svojmu fungovaniu neustále slnečné svetlo. Sú schopné pracovať aj keď je zatiahnutá obloha, i počas daždivých a mrazivých dní. Vyžadujú si tiež minimálnu údržbu. Celý systém je skladačkou: začať môžete ohrevom vody v dome, po čase si ju rozšírite na ohrev vody v bazéne. Na konci môžete systém dobudovať do štádia vlastnej slnečnej elektrárne.

Ekonomika a návratnosť

Čo sa týka ekonomiky, návratnosť investície do tohto spôsobu ohrevu vody pre domácnosti môže byť  od 6 do 12 rokov. Životnosť takýchto aparatúr sa dnes pohybuje už na hranici 25 - 30 rokov, kvalita je veľmi vysoká, prevádzka bezproblémová. Ak ju už máte namontovanú, od tej chvíle nepoznáte napätie pri očakávanom vyúčtovaní za kúrenie a spotrebu teplej vody. A ešte vám na ňu prispeje štát. Aj v tomto prípade bezo zvyšku platí, že vyššie obstarávacie náklady na začiatku znamenajú dlhodobú úsporu, ale aj šetrenie životného prostredia. Čo sa týka finančných úspor, tie sa pohybujú, v porovnaní s bežným ohrevom, na hranici 50 – 60 %. 

Ohrev vody