103

Systém klimatizácie CLIMAsun

Klimatické podmienky v našich končinách sa menia, letá sú dlhé a horúce. Klimatizácia preto v dnešnej dobe nie je luxusom, skôr štandardom. Je to vlastne zariadenie, ktoré upravuje parametre vzduchu v miestnosti, alebo budove. Výber klimatizácie závisí od viacerých faktorov, ktoré je potrebné prebrať s odborníkmi. Jej základnou funkciou je chladenie, pričom treba brať do úvahy aký priestor potrebujete chladiť, jeho veľkosť, orientáciu podľa svetových strán, počet ľudí, okien a dverí, spôsob vetrania a ďalšie reálne okolnosti. Po ich zvážení vám po výbere konkrétneho typu špecialisti navrhnú a zrealizujú spôsob elektroinštalácie, trasu potrubia a odvod kondenzátu, ktorý vzniká ako vedľajší produkt chladenia.

  

Riešenia pre domácnosti

Do domov a bytov sa inštalujú jednotky s výkonom do cca 7 kW. Ak chcete chladiť jednu miestnosť, systém pozostáva z jednej vonkajšej a jednej vnútornej jednotky (split). Prevedenie multi split obsahuje jednu vonkajšiu a maximálne 4 vnútorné jednotky. Vnútorná jednotka môže byť v rôznych prevedeniach, napr. nástenná, flexi (parapetná, alebo podstropná), kazetová, kanálová. Klimatizácia má väčšiu spotrebu ako napr. televízor či chladnička, no v dnešnej dobe nie je dôvod na obavu z drahej prevádzky. Inverter, ktorým sú tieto systémy vybavené, reguluje výkon kompresora, čo má za následok vysokú efektivitu prevádzky, dlhšiu životnosť systému a nízku hladinu hluku pri prevádzke. Spotreba sa pohybuje v energetickej triede A++ a A+++. V pohotovostnom režime, tzv. zero standby power, je spotreba zariadenia takmer nulová, čo znamená až 90 % úsporu energie. 


Riešenia pre podniky a obchodné prevádzky

Náročnejšie podmienky na prevádzku musia spĺňať klimatizačné systémy pre kancelárie, IT prevádzky, technologické miestnosti a obchody. Ich výkon môže byť rôzny, podľa veľkosti interiéru, jeho členitosti, počtu a orientácie dverí a okien, spôsobu vetrania apod. Prevedenia môžu byť rôzne, pre jednu miestnosť je to split (jedna vonkajšia a jedna vnútorná jednotka), alebo multisplit (jedna vonkajšia a viacero vnútorných jednotiek). Systémy do veľkých priestorov sú vysoko flexibilné, umožňujú nielen celoročné chladenie, ale aj vykurovanie. Znížená hlučnosť je zabezpečená zariadením Silent. Samozrejmosťou je turbochladenie, čo je vlastne expresne rýchle vychladenie priestoru. 


Ďalšie možnosti využitia klimatizácie

Ak ste rozhodnutí kúpiť si klimatizáciu, zvážte, či neinvestovať do lepšej výbavy, ktorá vám prinesie omnoho vyšší komfort pre bežný život. Okrem chladiacej funkcie a kúrenia, čo je už bežná výbava najlacnejších modelov, kvalitnejšie systémy plnia funkciu čističky vzduchu od rôznych nečistôt, baktérií a plesní. 3 care filter je jednoducho čistiteľný, s hustotou zachytenia až 90 % prachových častíc a baktérií. Toto môže byť obrovská pomoc pre alergikov a astmatikov. Klimatizácie môžete vybaviť aj ionizátorom, ktorý obohatí vzduch v interiéri o ióny kyslíka. Tie majú schopnosť viazať na seba čiastočky prachu.