128

Ecocapsule, najmenší solárny dom na svete

Autormi slovenského strat-upu Ecocapsule, sú mladí architekti zo štúdia Nice Architects - Tomáš Žáček a Soňa Pohlová, ktorým sa podarilo spojiť funkčnéekologické a energeticky sebestačné bývanie do kompaktného celku s moderným dizajnom.

S myšlienkou nízkoenergetického eko domu „Ecocapsule“ prišli jej tvorcovia spolu s  Igorom Žáčkom prvýkrát už v roku 2009 v rámci súťaže „Small is beautiful“. Od roku 2014 sa mu však intenzívne venujú.


Čo sa skrýva pod pojmom Ecocapsule?

Ide o mobilný ekologický dom, ktorého koncept je založený na energetickej sebestačnosti, teda bez nutnosti pripojenia k verejnej elektrickej sieti. Vďaka tomu tak dokáže vytvoriť istý komfort bývania aj na miestach, kde by to inak možné nebolo. Je si schopný sám vyrobiť dostatok energie, aby zabezpečil kompletné fungovanie domu od osvetlenia, pripojenia elektrospotrebičov, klimatizácie a ohrevu teplej vody. Všetka získaná prebytočná energia sa uskladňuje do troch batériís celkovou kapacitou 9 kW. A tak aj v prípade nepriaznivého počasia je schopný zo zásobenej energie zabezpečiť svoje fungovanie až na 4 dni.

Tento mobilný domček je svojou vybavenosťou určený pre strednodobé bývanie. Zostrojený je z bežných materiálov. Na vonkajší obal je použitý laminát a konštrukcia je zo zváraných profilov. Ekodom disponuje úžitkovou plochou 6,3 m², pričom je dlhý 4,7 m, široký 2,2 m a vysoký 2,5 metra. Aj napriek svojim malým rozmerom, je Ecocapsule schopná ubytovať 2 osoby a poskytnúť im komfort kuchynského kútika, sprchy s teplou vodou a WC.


Zdroj: https://www.facebook.com/Ecocapsule.sk/photos/a.1839876359570122.1073741830.1751098495114576/2489283494629402/?type=3&theater
Zdroj: https://www.facebook.com/Ecocapsule.sk/photos/a.1839876359570122.1073741830.1751098495114576/2550210015203416/?type=3&theater


Mobilný a energeticky sebestačný

Tento mikrodomček si svoje menšie rozmery kompenzuje napríklad svojou mobilitou. Jej obyvateľ s ňou môže cestovať prakticky kdekoľvek. Kapsula sa dá jednoducho pripojiť k autu a presunúť na požadované miesto. Aj v ťažko dostupných miestach, bez možností pripojenia sa k energetickým sieťam, umožní svojmu majiteľovi využívať pohodlie moderného bývania.

Energeticky sebestačnou je Ecocapsule za určitých podmienok vďaka dvom zdrojom energie - solárnemu panelu na svojej  streche o rozlohe 2,6 m²  a výkone 600 W a 750 W výsuvnej veternej turbíne. Takto má jej užívateľ k dispozícii elektrickú energiu, z ktorej je celá táto obytná jednotka poháňaná. Kapsula disponuje aj zásobníkom na vodu a systémom filtrov, takže nie ste s ňou závislí ani na zdroji vody. Po jej vonkajšom obale môže stekať dažďová voda alebo rosa, ktorá sa zachytávaná do zásobníkov a následne prechádza cez filtráciu. Takto získaná voda je určená pre úžitkovú spotrebu. Pitná vodu je uskladnená v samostatnej nádrži. Tento mikrodom má špeciálne navrhnutú aj klimatizačnú jednotku, ktorá chladí, ale aj vykuruje, čím je zabezpečené príjemné bývanie v teplotách od -4° do +40°C.

Pohľad do vnútra...

Vďaka svojej funkčnej priestorovej dispozícii priestor vo vnútri Ecocapsule nepôsobí vôbec stiesneno ako by sa podľa jej rozmerov dalo očakávať. Na pravej strane po vstupe sa nachádza obývacia časť. Nájdeme tu rozkladacie dvojlôžko určené pre odpočinok a sklápací stôl, vďaka čomu sa táto časť dá po zložení postele využívať ako jedáleň či pracovňa. Nad posteľou je systém skriniek vytvárajúcich úložný priestor.
 


Zdroj: https://www.ecocapsule.sk/#gallery

Zdroj:http://tinyhouseblog.com/solar/self-contained-futuristic-ecocapsule-can-ordered-online/

Oproti vchodu sa nachádza vysoký šatník, vedľa ktorého je kúpeľňa. Tá poskytuje sprchu s teplou vodou, umývadlom a  separačno kompostovacie wc.
 


Zdroj: https://www.ecocapsule.sk/#gallery

V ľavej časti Ecocapsule sa nachádza kuchynský kútik pozostávajúci z drezu s pitnou vodou, jednoplatničkou a minichladničkou.
 


Zdroj:https://www.facebook.com/Ecocapsule.sk/photos/a.1839876359570122.1073741830.1751098495114576/1900660063491751/?type=3&theater

Na pripojenie rôznych elektrospotrebičov, mobilu či notebooku slúžia dve elektrické zásuvky. Vhodné je spomenúť, že spotrebiče ako mikrovlnku, televízor či práčku tu nenájdeme, a to z dôvodu energetickej aj priestorovej náročnosti týchto zariadení. Pozitívom je možnosť sledovania energetickej spotreby Ecocapsule aj cez jej smart ovládanie, ktoré sa dá prepojiť s mobilnou aplikáciou.

Toto mobilné bývanie je určené najmä pre nadšencov pobytu v prírode alebo do ťažko prístupných oblastí, kde je problémom dostupnosť energetických sietí. V budúcnosti by sa dala využiť aj ako základňa pre záchranárov, mobilná vyšetrovňa, či podobne ako iné malé ekodomy aj ako kancelária. Ecocapsule už má svojich prvých majiteľov v zahraničí, kde má väčší potenciál na predaj. Jej tvorcovia by sa chceli zamerať najmä na škandinávsky, americký a kanadský trh.

Za koľko a na koľko...

Čo sa týka životnosti, kapsula má ako celok životnosť podľa jej tvorcov 40-50 rokov. Samozrejme niektoré jej časti je potrebné počas tejto doby vymeniť. Hovoríme tu napríklad o solárnych paneloch, ktoré majú podľa výrobcu životnosť v rozpätí od 5-25 rokov, taktiež filtráciu je vhodné meniť v závislosti od miery používania, ideálne každé 3 mesiace až každé 2 roky.

A koľko vlastne tento kompletný ekodom stojí? Limitovaná edícia v počte 50 tisíc kusov, ktorej vnútorný dizajn si vie zákazník do istej miery prispôsobit, stojí 79 900 eur. V druhej, masovejšej výrobe jej výrobcovia garantujú nižšiu cenu. Akú? To sa zatiaľ ešte nevie, no zarezervovať si ju môžete už teraz.


Zdroj: https://www.ecocapsule.sk/
           https://tech.sme.sk/c/20750658/slovaci-vytvorili-mobilny-dom-prezije-aj-bez-elektriny.html
           http://www.pluska.sk/ipeknebyvanie/architektura/zo-slovenskeho-mobilneho-byvania-ecocapsule-padol-zadok-cely-svet.html